Jens Voigt może wycofać się z wyścigów pro, ale jest bardziej za

29/09/2017 0
Jest prawie o zmierzchu, kilka godzin po ukończeniu 2017 Amgen Tour na czwartym etapie w Kalifornii, a Voigt siedzi na patio poza siedzibą hotelarską. Co kilka sekund jego telefon brzmi do życia. Co kilka minut kolejny VIP zatrzymuje się, gdy się uzgadnia. Phil Liggett koszulki kolarskie i Paul Sherwen są po pierwsze, a następnie wykonawcą wyścigu zaprasza Voigta na piwo.
 
"Tak, myślę, że mógłbym to zrobić", mówi Voigt. - Daj mi 20 minut i tam cię widzę.
 
Ta uwaga dotyczy Voigt, gdziekolwiek idzie. Minęły trzy lata od momentu, kiedy Voigt przyłączył się do numeru wyścigu WorldTour, ale w wieku 45 lat, pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych i, powiedzmy, sławni ludzie we wszystkich pro rowerach. Niektórzy sławni Voigta wywodzą się z długotrwałych wspomnień o tych śmiałych przerwach, które stroje kolarskie przerwały jego 18-letnią karierę. Niemniej jednak duża część współczesnej sławy Voigta sprzyja nowemu życiu zawodowemu na emeryturze.
 
Jens Voigt jest dziś jedyną maszyną medialną, a także billboardem ludzkim z publicznością telewizyjną, 250 000 widzów na Twitterze i 300 000 przyjaciół z Facebooka. Jego staccato niemiecki akcent zapewnia kolorowy komentarz do zasięgu NBC Sports Tour de France i Tour of California. Jego osobiste hasło "Zamknij się nogi" ciągle jest ciągnione na drogach od Pasadeny do Pirenejów.
 
Voigt to żywy, pedałowy przykład słynnych słów, często powtarzanych przez marketingowców: "autentyczny", "wpływowy", "organiczny". Każdego dnia przekształca on ten status w stałą wypłatę. Jego postać promuje niektóre z dyscyplin sportowych muszą obfitować w lukratywne produkty - Zwift, Trek, Fitbit. Australian Tour Down Under i Tour of California zatrudniają go jako oficjalnego "ambasadora wyścigu". Voigt nawet frontuje gran fondo tuż za San Francisco.
 
"Bardziej jestem bardziej niż ja jako aktywny kolarz - w ubiegłym roku byłem z dala od domu 200 dni", mówi Voigt. "Miałem lepsze lata w kolarstwie pod względem wynagrodzenia, a ja też gorszy. Jestem szczęśliwy z tego, gdzie jestem teraz. "
 
Szerokie portfolio Voigta czyni go dzieckiem plakatowym na nową erę emerytury w pro-kolarstwie. Co roku dziesiątki profesjonalnych jeźdźców odkładają swoje kliny i zaczynają życie z dala od konkurencji. Wielu stara się znaleźć ubrania rowerowe środki do życia poza sportem. Niektórzy jeźdźcy, jak Voigt, polegają na ich sławie - nie tylko ich wyścigach - do tworzenia lukratywnych karier na emeryturze.
 
"Nie miałem talentu Cancellara ani Contador, po prostu miałem duży silnik i chęć wygrać, a ludzie lubili to", mówi Voigt. "Szarpałem się przez jazdę na rowerze, a teraz staram się jak najlepiej."
Jens Voigt